Zakupy lekarstwem na smutki to prosta droga do…

Zakupy lekarstwem na smutki

Foto ze strony www.zdrowie.gazeta.pl

Jeśli zakupy są dla ciebie sposobem na odreagowanie stresu lub odpowiedzią na trudne sytuacje życiowe i niepowodzenia – uważaj! Takie zachowania mogą prowadzić prostą drogą do zakupoholizmu, który nieleczony może zrujnować ci życie, doprowadzając między innymi do załamania relacji z bliskimi.

Czasami wystarczy kilka zmian, aby nie dopuścić do utrwalenia w podświadomości skojarzeń związanych z zakupami. Przede wszystkim nie wybieraj się do galerii handlowej, kiedy jesteś w złym humorze. Twój mózg szybko powiąże przyjemność wynikającą z nowego zakupu z rozładowaniem nagromadzonego stresu. Przy takim schemacie postępowania, szybko ugruntujesz w umyśle skojarzenie stres – zakupy – rozładowanie stresu, a to działa tylko na twoją niekorzyść.

W sklepach oferujących odzież typu second hand nie kupuj niczego na zapas tylko dlatego, że ‘coś jest tanie’ lub ‘przyda się’. Z własnego doświadczenia powinnaś wiedzieć, że większość z tych rzeczy nie będzie miało dla ciebie wartości użytkowej w późniejszym czasie, a ty stracisz pieniądze za cenę kilku chwil satysfakcji.

Staraj się kupować tylko przydatne rzeczy. Możesz zrobić listę niezbędnych ubrań oraz dodatków i z tym spisem w ręku kilka razy w roku wybierać się na większe zakupy. Jeśli masz predyspozycje do impulsywnych zakupów, szczególnie uważaj podczas sezonowych wyprzedaży i unikaj nachalnych reklam. Zawsze uczciwie odpowiadaj sobie na pytanie, czy potrzebne ci kolejne sukienki, trzecia koszula w kratę, czy wełniane skarpety w środku lata.

Pamiętaj: jeśli powyższe zasady są dla ciebie niemożliwe do zastosowania, skontaktuj się z lekarzem psychologiem. Zakupoholizm jest chorobą, która wymaga interwencji. Nie pozwól, by twoje zachowania nabrały kompulsywnego charakteru.