Wrzody żołądka i dwunastnicy

Wrzody żołądka i dwunastnicy

Foto z www.kobieta.interia.pl

Najpopularniejszym schorzeniem związanym z żołądkiem jest choroba wrzodowa – zarówno żołądka jak i dwunastnicy. Początkowo jedynym sposobem leczenie była dieta. Potem zaczęto stosować sodę. Następnie zaczęto stosować preparaty zobojętniające sok żołądkowy. A gdy odkryto ponad dwadzieścia lat temu, że za wrzody żołądka i wrzody dwunastnicy odpowiada bakteria Helicobacter pylori zastosowano w leczeniu antybiotyki.

Żołądek człowieka trawi w czasie życia około 40 ton pożywienia. To mocno umięśniony worek z sokami trawiennymi (kwasem solnym) w środku. Potrafi zmieniać kształt w zależności od tego, ile zjedliśmy bądź też jak układamy się leżąc. I choć tak jest elastyczno, to jednocześnie wrażliwy i grymaśny.

Rozróżniane są wrzody żołądka i wrzody dwunastnicy. Jednak choroba atakuje często oba te narządy. Dolegliwości i rozpoznanie wielokrotnie jest podobne. Głównym objawem jest ból w nadbrzuszu lub śródbrzuszu występujący po posiłku i czasem promieniujący na klatkę piersiową i boki. Jednak występują pewne różnice w bólu w zależności czy dotyczy to żołądka czy dwunastnicy. We wrzodach żołądka ból odczuwany jest zwyklej na czczo, gdy poziom soku żołądkowego jest wysoki. Po posiłku lub wypiciu napoju dolegliwości łagodnieją, bo zmniejsza się stężenie kwasu solnego. W przypadku dwunastnicy ból pojawia się po posiłku – od kilkunastu do kilkudziesięciu minut później. W tym przypadku również jest winien kwas solny zawarty w sokach trawiennych. Jednak tym razem to pokarm zmieszany z kwasem przechodząc przez dwunastnicę, wywołując ten sam efekt jak nadmiar soków trawiennych w żołądku, powoduje ból.

Podstawowym sposobem leczenia obecnie jest antybiotykoterapia. Równolegle stosowane są lekami zmniejszające wydzielanie kwasu żołądkowego. Taka kuracja najczęściej trwa około 2 tygodni. Zaś dla zmniejszenia dolegliwości stosuje się preparaty zobojętniające kwas solny znajdujący się w sokach trawiennych. I nieodzowna jest właściwa dieta, a w przypadku palaczy również rzucenie tego nałogu.