Medytacje

medytacja

Foto z www.ginaparera.com

Co to jest medytacja?

Medytacja, to ogólne pojęcie określające wiele ćwiczeń, które niekiedy różnią się bardzo pod względem metody, ale wszystkie mają ten sam cel: doprowadzenie świadomości ćwiczącego do stanu, w którym doznaje on „przebudzenia”, „wyzwolenia”, „oświecenia”. Wspólną cechą wszystkich medytacji jest to, że ćwiczenie doprowadzi do skupienia umysłu, uspokaja go i oczyszcza, jak powierzchnię wzburzonej wody, przez którą dno można zobaczyć tylko wówczas, gdy powierzchnia jest spokojna, a woda czysta. Osiąga się to przez różne sposoby medytacji zależne od metod szkolenia, np. ćwiczenia cielesne lub oddechowe, jak w hatha-jodze, przez skupienie na formach symbolicznych, (np. mandala, thanka, jantra), na dźwięku (mantra), na doznaniach obrazowych (wizualizacja) lub przez trwanie w stanie skupionej, beztreściowej jawy w praktykach mahamudry.
Żarliwe ćwiczenie medytacji prowadzi do niedualistycznego stanu świadomości, w której zanika rozróżnienie przedmiotu i podmiotu. Medytacja jest głównym elementem samodoskonalenia.
Na podstawie „Lexikon der oestlichen Weisheitslehren” Scherz Verlag Wien.

Dlaczego medytujemy?

Każdy człowiek może dążyć do samodoskonalenia, każdy – poprzez medytacje, ćwiczenia oddechowe, jogę może przejść na wyższy poziom rozwoju. Dzieje się tak dlatego, że podczas medytacji najpierw opróżniamy mózg z zaprzątających go myśli. Kiedy uwolnimy się od drobnych (w każdym razie w kosmicznej skali) trosk, stajemy się pustym naczyniem, w którym mogą pojawić się nowe, wspanialsze idee i myśli. Taki oczyszczony, spokojny umysł jest zaproszeniem dla nadświadomości.
Żeby zmienić nasze życie. Medytacja skutecznie (efektywnie) przeciwdziała szkodliwym psychologicznym i fizjologicznym efektom cywilizacyjnym. Relaksujemy się, stosujemy medytacje uzdrawiające, oczyszczające, medytujemy też w działaniu robiąc coś, co sprawia nam przyjemność, ucząc się, jak przeżywać każdą chwilę tu i teraz. Medytujemy, żeby uspokoić i wyciszyć umysł, żeby doskonalić sztukę koncentracji – wreszcie przecież, by poznać siebie i by się rozwinąć.
Każdy doświadczał kiedyś takich chwil, gdy czuł się rozdarty, gdy czuł, że zaraz jego wszystkie emocje eksplodują, że nie jest w stanie sobie z nimi poradzić i stanąć mocno na nogach. Gdy przychodzi jeden z takich momentów, pomóc nam może właśnie medytacja. Bardzo często tkwimy w toksycznych relacjach, jesteśmy od kogoś uzależnieni lub innych uzależniamy od siebie i to nie tylko materialnie, ale również emocjonalnie: nienawiść, żale, pretensje, zazdrość, złość czy strach nie pozwalają tej relacji w funkcjonować zdrowy, twórczy sposób. Trzeba takie związki oczyścić.  Osoby praktykujące medytację łatwiej sobie radzą z sytuacjami stresowymi, trudnymi sytuacjami i są bardziej zrównoważone. Medytacja daje lepsze zdrowie fizyczne i emocjonalne, harmonię ciała i umysłu, pewność siebie.