Czakra szósta – Ajna (Adźna)

czakra Ajna

Foto z www.kheper.net

Czakra adźnia (trzecie oko), czakra czołowa, czakra brwiowa
(ang. Brow Chakra, niem. Drittes Auge lub Stirnchakra, sanskryt Ajna)
intuicja
Ajna = wiedząc

W zachodnich systemach ezoterycznych ta czakra jest określana jako „trzecie oko”. Czakra adźna jest duchowym centrum stanowiącym źródło intuicji i innych zdolności psychicznych. Blokada tej czakry przejawia się wyobrażeniem sytuacji strasznych, złych snów oraz „irracjonalnych” przeczuć, a także poczuciem wewnętrznego rozbicia, cynizmem i schizofrenią. Fizyczne symptomy blokady mogą objawiać się uporczywymi bólami głowy, bezsennością i niepokojem, brakiem koncentracji i problemami ocznymi.

„Nadczynność” tej czakry powoduje wzrost egoizmu, dumy, chęć manipulacji innymi, religijny dogmatyzm i autorytaryzm.
W medytacji orbity mikrokosmicznej inicjuje obieg energii poprzez bezpośrednie oddziaływanie na energie seksualne, ich generację i transformację. Poprzez przysadkę mózgową inicjuje świadomą aktywność wszystkich innych gruczołów i czakr. Medytacja na czakrę Ajna odmładza bezpośrednio system nerwowy, pobudza aktywność wątroby, wspomaga regenerację organizmu, a nawet umożliwia obywanie się bez snu.

Położenie: w centrum czoła ponad oczami, między brwiami.
Kolor: indygo (ciemny niebieski)
Częstotliwość: 400 Hz
Dźwięk: wysokie A*
Kamienie:

lapis lazuli (kamień królewski) – daje ufność w boskie przewodnictwo i jest unikalnym połączeniem ciemności i światła. Jego głębia niebieskiego koloru, który iskrzy się z złotymi odłamkami pirytu jest symbolem roziskrzonego gwiazdami nieba. Minerał ten był szczególnie doceniany w Egipcie w czasach faraonów, starożytni Egipcjanie nazwali go kamieniem królewskim. Używany był w stanie sproszkowanym do łagodzenia i leczenia otarć głowy dokonanych przez monarszą koronę. Wierzono, że razem z wysuszeniem rany wyciągał wszelkie duchowe „zanieczyszczenia”. Dzisiaj, nie myślimy już o duchowych zanieczyszczeniach, natomiast używając tego minerału w sposób najbardziej popularny oczekujemy oczyszczenia umysłu z takich elementów przeszłości, które nie będą dla nas użyteczne w przyszłości. Procedura ta powinna być wykonywana starannie aby zatarcie elementów przeszłości nie niosło ze sobą ran emocjonalnych. Zalecane jest aby kamień używany do medytacji w tym zakresie umieszczony był na trzecim oku, a działanie jego było połączone z kwarcem różowym lub ametystem ułożonym w centrum serca, ewentualnie – w miarę potrzeb – kwarcem przydymionym na pierwszej czakrze (korzeń) lub cytrynem na splocie słonecznym. Medytacje z tym minerałem są wejściem do naszych własnych tajemnic, do iluzji, które przyjęliśmy jako rzeczywistość. Wybierając wejście do tych mrocznych tajemnic otrzymujemy nagrodę, którą symbolizuje złote światło świecące w głęboko niebieskim niebie kamyka.
lazuryt – kamień posiadający zdolność utrzymywania nas w świadomości ocennej zdarzeń przeszłych wraz z możliwością ich „rozłożenia” w świetle wyższej świadomości. Pomaga umieszczony na tej części ciała, która daje nam uczucie ciężkości i spięcia nerwów. Jego tradycyjnym miejscem jest trzecie oko lub czakra Ajna. Dobrze jest umieścić go w tym miejscu w trakcie medytacji – oddychając powoli należy skupić się na lazurycie. Zwizualizowanie jego energii przenikającej przez warstwy świadomości doprowadzi do wypłynięcia na wierzch tych elementów ego, które najbardziej należy uładzić. Medytacja z lazurytem powinna mieć miejsce zawsze ilekroć czujemy, iż jakieś wewnętrzne przekonanie pcha nas w tym kierunku. Z pewnością każdy odniesie korzyść z oczyszczenia psychicznego jakie daje medytacja z lazurytem.
ametyst – jest jednym z najefektywniejszych kamieni. Używany do medytacji ujawnia swoje uciszające cechy odprężające umysł. Jeśli chciałbyś pomedytować z tym kamieniem umieść go na swoim czole pomiędzy oczami. Ametyst pomaga także złagodzić przejście między życiem i śmiercią. Ametyst jest minerałem o uniwersalnych właściwościach dla większości ludzi. Często jest wyznaczany dla ludzi spod znaku Ryb i chociaż wolimy dla tego znaku akwamaryn, to tendencje Ryb do huśtawki nastrojów mogą zostać wyraźnie złagodzone delikatnymi działaniami tego kamienia.

Funkcje:

komunikacja i intelekt wyższego rzędu, intuicja, telepatia, jasnowidzenie, zdolności kreacji, kontroli i projekcji myśli, uczuć, energii. Kieruje spojrzeniem na wnętrze oraz otoczenie, wizjami, snami, steruje gruczołem przysadkowym i innymi gruczołami dokrewnymi. Reguluje funkcjonowanie innych czakr. Dzięki tej czakrze człowiek zyskuje zdolność dystansowania się do swojego ego – średniego poziomu świadomości, czakry Anahata.

Zapachy: bazylia, drzewo cedrowe, szałwia.
Choroby:

nowotwory, alergie, astma i choroby związane z niedomaganiem gruczołów dokrewnych.