Czakra siódma – Sahasrara

czakra Sahasrara

Foto z www.psychedelicadventure.net

Czakra ciemieniowa, czakra korony
(ang. Crown Chakra, niem. Kronenchakra, sanskryt Sahasrara)
Sahasrara = po tysiąckroć
Sahasradala – Padma = 1000 płatków, na których jest powtórzonych dwudziestokrotnie pięćdziesiąt liter alfebetu (sanskryt), tysiąc Joga Nadis emanuje z tego miejsca.

Siódma czakra jest naszym bezpośrednim związkiem duchowym z wyższą Jaźnią. Leży powyżej punktu szczytowego głowy, a więc poza materialnym ciałem, ponad górnym końcem suszumna. Fizycznym odpowiednikiem czakry Sahasrara jest mózg, jego zarodkową sylabą jest OM, święty dźwięk pisma sanskryckiego.
Za jej sprawą przeżywamy jedność ze wszechświatem, poczucie przebudzenia, bliskość oświecenia, poznanie, niepodzielną jedność, otwieramy się na boskość, zaufanie do Boga, oddanie, poddanie się jego prowadzeniu. Przy zachowanej równowadze rozumiemy naszą relację ze wszechświatem. Ulegamy iluzji, że jesteśmy oddzielni od innych ludzi i innych form życia. Doceniamy naszego nieoznaczonego i nasze miejsca jako części całości.

Zablokowana czakra ciemieniowa powoduje, że porównujemy siebie z innymi albo wartościujemy swoje wewnętrze. Czujemy się samotni, wyalienowani, obawiamy się śmierci. Odczucia fizyczne niezrównoważenia Sahasrary objawiają się chronicznym zmęczeniem, silnymi migrenami, zaburzeniami energetycznymi, nadwrażliwością na światło i dźwięk, depresjami natury duchowej.
Zamknięcie świadomości na poziomie Sahasrara może być zbawieniem – iluminacją, przekroczeniem wszelkich ograniczeń. Aby to doświadczenie stało się rzeczywiste, należy jednak uświadomić sobie totalność istnienia, wolność wszystkich bytów – wyzbyć się pragnienia posiadania nad nimi władzy czy kontroli.

Położenie: w szczycie głowy, ponad okolicą ciemieniową.
Kolor: biały, świetliście fioletowy.
Częstotliwość: 493 Hz
Dźwięk: wysokie B
Kamienie:

kwarc – wzmacnia więź z Wyższym Ja, pomaga zrozumieć cel wcielenia. Kamień ten jest najważniejszym elementem całego mineralnego zbioru. Przede wszystkim z tego powodu, że przez doskonałe załamanie światła zawiera pełne spektrum kolorów i może w ten sposób zostać użyty do rozmaitości celów: uzdrawiania psychicznego i emocjonalnego, pomaga zachować równowagę czakr oraz nieść ogólną pomoc w medytacjach. Jasny kwarc nazywany jest lustrem duszy, ponieważ wskazuje w nas elementy promieniującej duchowości. Kwarc doskonale współpracuje z innymi kamieniami wspomagając ich działanie.
ametyst – całkowite oddanie i zjednoczenie na najwyższym poziomie. Używany do medytacji ujawnia swoje uciszające cechy odprężające umysł. Jeśli chciałbyś pomedytować z tym kamieniem umieść go na swoim czole pomiędzy oczami. Ametyst pomaga także złagodzić przejście między życiem i śmiercią. Ametyst jest minerałem o uniwersalnych właściwościach dla większości ludzi. Niespodziewane zmiany nastrojów mogą zostać wyraźnie złagodzone delikatnymi działaniami tego kamienia.
kalcyt – trójwymiarowy równoległobok. Minerał ten reprezentuje połączenie i współdziałanie równoległych płaszczyzn rzeczywistości. Przyglądając się kalcytowi stwierdzamy, że świat ducha nie jest ” tam na górze” i oddzielony od fizycznego istnienia, że przeszłość i przyszłość nie są rozłączone od teraźniejszości. Pomaga w zrozumieniu totalności istnienia.

Funkcje:

rządzi związkiem z kosmiczną świadomością, duchowością, dążeniem do posiadania mądrości prawdy.

Zapachy: olejek lawendowy, drzewo różane, fiołek, bursztyn, ambra.
Choroby:

psychiczne i fizyczne choroby związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem mózgu i szyszynki.