Czakra czwarta – Anahata

czakra anahata

Foto z www.playbuzz.com

Czakra sercowa,
(ang. Heart Chakra, niem. Herzchakra, sanskryt Anahata)
serce, miłość
Anahata = niezwyciężony (niezniszczalny)

Odpowiadające czakrze Anahata cielesne centrum to plexus cardiacus, który panuje nad sercem. Czakra ta związana jest z miłością oraz emocjonalną pomyślnością. Czakra serca, uczuć i związanych z emocjami myśli, jest centralną czakrą świadomości.
Zrównoważona promieniuje naturalnym ciepłem, serdecznością i radością, daje zdolność współczucia, altruizm, gotowość do bezinteresownego niesienia pomocy, cechuje ją miłość bezwarunkowa, mądrość, kochanie i akceptowanie życia, miłość do natury, pozytywny stosunek do celów życiowych, wybaczanie. W takim stanie przyciągamy ludzi, którzy odwzajemniają to uczucie.

Czakra Anahata jest odbiorcza w stosunku do wyższych czakr. Sprzężona z Ajna może być receptorem telepatycznym, lub programowalnym umysłem w technikach kontroli umysłu opartych na wejściu w stan alfa. Jej aktywność otwiera na percepcje emocji innych ludzi, zwierząt, roślin lub emocji związanych z przedmiotami i miejscami.
Kiedy jest zablokowana czujemy brak miłości w naszym życiu tak żywo jak blokadę trzeciej czakry oznaczającą zagrożenie i brak bezpieczeństwa fizycznego. Brak równowagi tej czakry objawia się w najbardziej odczuwalnych symptomach naszej fizyczności. Niezrównoważenie może objawiać się nadmiernymi wymaganiami, krytycyzmem, humorzastością (fochy), melodramatyzmem, depresją maniakalną.

Położenie: ulokowała się w głębi serca; czakra przednia – centrum klatki piersiowej; czakra tylna – tylna ściana serca.
Kolor: zielony (pomocniczy różowy)- żywioł powietrza.
Częstotliwość: 659,3 Hz
Dźwięk: F#
Kamienie:

szmaragd – wiąże się bezpośrednio z duchowymi aspektami słowa „miłość”;
awenturyn – zielony kamień słoneczny. Awenturyn (kamień słoneczny) zwany jest często „uzdrowicielem uniwersalnym”, ponieważ posiada zdolność uzdrawiania na wszystkich poziomach. Wynika to z cech tego kamienia zielonego koloru i „słoneczności” charakterystycznej dla kwarców. Efektywność działania tego kryształu objawia się w uzdrawianiu emocji (oddziałuje szczególne pozytywnie kiedy jest noszony w okolicy serca – pomaga zachować równowagę tej czakry). Skutkiem tego zachowujemy równowagę emocjonalną, szczególnie pomocną w przezwyciężaniu stresujących okresów życia. Szczególnie dobrze współpracuje z malachitem używanym do usuwania blokad emocjonalnych .
kwarc różowy – kamień uzdrawiania wewnętrznego leczący wewnętrzne rany zadane samemu sobie. Obdarza umiejętnością bezwarunkowej miłości.

Funkcje:

rządzi miłością, współczuciem, pośredniczy w przekazywaniu energii między wyższymi i niższymi poziomami uzdrawiania, praną oddechu płuc, sensem trwania i obszarem relacji w twoim życiu.

Zapachy: olejek jaśminowy, róża.
Choroby:

grasicy (układu immunologicznego), choroby płuc, dolegliwości związane z sercem i układem krążenia, częste przeziębienia, słaba pamięć, niepokój wewnętrzny, nerwowość, szybkie męczenie się, nietolerowanie upałów, moczenie się w nocy.